Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. listopadu 2021 Ondřej

Co uděláte u vás, když dochází peníze?

13. 12. 2020 3:59:58
Každému se může stát, že přijde o práci, onemocní, rozbije se auto, pračka, vdává se dcera atd. Všichni to známe. Ano - je varianta půjčit si. Ale půjčím si několikanásobek měsíčního platu, když pořádně nevím jak to budu splácet?


Říká se tomu finanční gramotnost. Selský rozum říká, že když nemám peníze, tak spíš než se zadlužit koukám, kde ušetřit. Přestanu se cpát krevetama, nekoupím si nový ajfoun a odpustím si návštěvu vykřičeného domu. Třeba. Někdo zase šetří jinde, ale princip je stejný.

Úplně stejně musí uvažovat podnikatel. Nemá tržby, musí uzavřít provozovnu, snaží se přežít ... to vše znamená jediné. Začít v prvé řadě šetřit. Snižuje náklady, rozprodá nepotřebný inventář, propustí zbytné zaměstnance a doufá ve světlé zítřky. Málokdo se bezhlavě zadluží a dá bance do zástavy vlastní dům, když nevidí světlo na konci tunelu. Pokud se nerozvážně zadluží a nemá jistotu (víru) v to, že bude lépe, tak zpravidla zbankrotuje (nehledě na to, že mu většinou stejně nikdo nic nepůjčí).

Na úrovni rodiny nebo malé firmy to chápe každý. Ale chápeme to na úrovni státu? Obávám se, že moc ne. Co si představíte pod větou:

"Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci října 2020 deficitem ve výši 274 miliard korun."?

Naprostá většina lidí za tím vidí nějaké hausnumero (asi to má spoustu nul na konci), které se ho víceméně netýká, protože "ti nahoře" to nějak zařídí, ještě zbyde na to dát babičce 5.000,- na vánoce a chleba stejně levnější nebude.

Obávám se, že to je zásadní chyba. Ono se to totiž týká každého z nás. Bohužel důsledky nejsou na první pohled moc viditelné. Málokoho zvedne ze židle tvrzení, že dojde k inflaci, znehodnocení úspor, že díky nákladům na obsluhu toho dluhu (= platba úroků) nezbyde na jiné investice, že stát bude muset zvyšovat daně (= krást z Tvojí konkrétní peněženky), že to může ohrozit důchodový systém a mnoho dalšího. Je to trochu princip vaření žáby. Ukažme si to na grafu:

(zde byl původně graf ukazující strmý nárůst zadlužení, ale byl bez souhlasu převzatý z novinek, což odporuje kodexu bloggera a na základě toho mi blog iDnes stáhla. Je k vidění pod prvním odkazem ve zdroji)

Jen ti největší optimisté v parlamentu mohou doufat v zázračný nárůst HDP v následujících letech, z kterého by se tento deficit umořil. I já bych rád patřil mezi ty, kteří doufají, že evropská likvidace autoprůmyslu v přímém přenosu, bezuhlíková ekonomika, odstavení jaderných elektráren, dotace napravo - nalevo, zákazy levných žárovek a vysavačů společně s přílivem tisíců jaderných inženýrů ze zemí třetího světa nastartují zázračný ekonomický růst před kterým Čína a ostatní světové ekonomiky zblednou závistí. Bohužel však takový optimista zdaleka nejsem.

Ale to jsem malinko odbočil. Pojďme zpátky do našeho rybníčku a vraťme se k šetření.

Zmínil jsem, že v dobách nouze takový podnikatel musí propouštět. Dělá něco podobného stát? Vůbec ne. Počet zaměstnanců (a jejich platy) ve státní správě neustále roste.


Nerozporuji, že spousta z nich je nezbytných, schopných a téměř nenahraditelných. Přesto mi vrtá hlavou jak je možné, že když neustále probíhá třeba digitalizace a elektronizace, tak proč neubývá množství lidí, kteří tu agendu zpracovávají? V roce 1869 bylo v celých Čechách 35tis. úředníků, v roce 1930 jich bylo 150 tis., chodili do práce v klotových rukávech, za uchem husí brk a zvládali to. Žádné kalkulačky, elektronické databáze, laserové tiskárny ani automatické kávovary. Ano - příměr je přehnaný a kulhá, dnes je násobně více agendy ale přesto: proč se technický pokrok neprojevuje i zde? Například v autoprůmyslu poklesl počet zaměstnanců potřebných k výrobě 1 auta od 70. let několikanásobně i přes to, že dnes jsou vozy mnohem sofistikovanější. Proč to nefunguje stejně i ve státní správě? Že by Murphyho zákony?
Jsem přesvědčený o tom, že zde je prostor pro úspory v řádech desítek miliard.

- jak je možné, že když pošleme půlku úřednictva na home office, že se nezhroutil stát? Buď jsou zbyteční, nebo je zbytečné jim platit kanceláře se sekretářkou a uklízečkou, když stejně kvalitně dokáží pracovat z domova.
- proč máme systemizovaná neobsazená pracovní místa, která jsou pravidelně rozpočtována? A žádný úřad tyto neobsazené pozice sám od sebe nezruší i když zjevně nejsou pro jeho chod nezbytně nutná.
- opravdu potřebujeme úředníky, ajťáky, managery, vedoucí odborů a další lidi na to, aby se zabývali zjevnými nesmysly? Aby plodili projekty typu "Právo na dětství" nebo "Sociální podnikání"?

A největší vtip je, že když se chce člověk dozvědět, co úřednictvo zplodilo za zázrak pod názvem "Konsensuální konference o bezdomovectví v ČR", (zkuste sami na: https://www.mpsv.cz/web/cz/dulezite-odkazy-specializovane-registry- ) tak klikne na odkaz a objeví se toto:

Bezdomovci zjevně nefungujou! :-D (Ale někdo je za ně placený!). To je jen příklad - jedno zrnko písku, ale takových zrnek jsou ve státní správě statisíce.

- takže opravdu potřebujeme specialisty, kteří ani nedokáží dát dohromady funkční web MPSV?
- opravdu potřebujeme nabírat nové úředníky jen proto, aby lépe a efektivněji vybírali od lidí pokuty?
- davy úředníků se třeba živí čistě jen tím, že "zpracovávají" směrnice EU, řídí různé regionální operační programy atd. Náklady na ně jsou opět v řádu miliard. To jsou tzv. skryté náklady související s členstvím v EU, které ovšem nikdo na první pohled nevidí.

Nebudu se rozepisovat dál. Pokud se podíváte na stránky libovolného orgánu státní správy, tak je téměř jisté, že objevíte nějaký naprosto nesmyslný projekt, který vesele zaměstnává desítky lidí a využitelnost se limitně blíží nule. Ale já se nedivím - takový úředník, to je přece práce snů. Naprostá jistota korona - nekorona, zpravidla větší průměrný plat než v soukromé sféře na srovnatelné pozici, pravidelná valorizace, navíc spousta z nich nemá klasickou pracovní smlouvu, ale jsou zaměstnáváni na základě zákona o státní službě. Tudíž prakticky je nejde vyhodit. Jen na MPSV je takto výjimečných chráněných živočichů 21862, Na ministerstvu financí 17263 atd. atd. (údaje z roku 2017). Přesné statistiky jsou jen velmi obtížně dohledatelné - proč asi.


Co udělat v této oblasti razantní čistku? Nebo to nejde, protože tito neužiteční lidé jsou přece "voliči"?

Pochopitelně v oblasti šetření bych mohl vyjmenovat desítky dalších možností. Celé úřady a instituce, jejichž přínos je prakticky nulový (Česká centrála cestovního ruchu, Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, Ústav pro hospodářskou úpravu lesů, Vinařský fond, Výzkumný ústav zemědělské techniky a další, a další...). Stovky zbytečných staveb, cyklostezek odnikud nikam, zrušení dotací, které jen poškozují tržní prostředí (ano - třeba slavný PENAM, kdy ta dotace jde z rozpočtu, protože EU řekla, že to byl podvod - resp. že na to není nárok) atd. atd.

Ale stát (resp. spíš současná vláda) jak vidno tu základní finanční gramotnost zmíněnou v úvodu evidentně postrádá. Ano - ve velkých číslech to není tak markantní, ale zaplatíme to nakonec všichni. Nebuďme ovce - buďme berani!

A na závěr pro zlepšení nálady doporučuji tento link: https://www.verejnydluh.cz/


Zdroje:

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/statni-dluh-cr-cini-vic-nez-dva-biliony-korun-40339498
https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3219868-deficit-statniho-rozpoctu-cinil-ke-konci-rijna-274-miliard-korun
https://www.hjf.cz/downloads/novinky/ln9-2-2017.pdf
https://www.verejnydluh.cz/
https://zpravy.aktualne.cz/meli-se-urednici-za-rakouska-uherska-lip-nez-dnes/r~i:article:611242/

Autor: Jan Dočekal | neděle 13.12.2020 3:59 | karma článku: 17.39 | přečteno: 463x

Další články blogera

Jan Dočekal

Dostavba jaderných elektráren v ČR

Většinově se shodneme, že elektřina je drahá a je jí málo. Co s tím? Malé zamyšlení nad dostavbou JE v ČR a politickými tlaky, které s tím souvisí.

20.11.2021 v 1:51 | Karma článku: 24.72 | Přečteno: 361 | Diskuse

Jan Dočekal

Proč je drahý benzín, elektřina - a vůbec všechno.

O inflaci, proč dovážíme uhlí z Austrálie, proč existují novodobé odpustky jménem Emisní povolenky, k čemu je Green Deal, atd. Mírně zmatený blog o tom, co se mi honí hlavou. Prostě o krásné budoucnosti.

21.10.2021 v 2:14 | Karma článku: 33.68 | Přečteno: 957 | Diskuse

Jan Dočekal

Vidím VELKÝ ŠPATNÝ! Asi jsem Nostradamus křížený s Jolandou.

Reakce na článek ve kterém se píše o zdražení benzínu v Německu o 18,- Kč. V článku je obsažen i vtip dne:"Česko zatím o ničem takovém neuvažuje" Tomu někdo snad věří? Jen politik - blázen by něco takového přiznal před volbami.

9.9.2021 v 23:53 | Karma článku: 32.71 | Přečteno: 703 | Diskuse

Jan Dočekal

3 a 3/4 Temelínů? Polemika s článkem pana Matyáše

Vážený pane Matyáši. Váš blog zařazený do výběru (naprosto nechápu proč) považuji za vysloveně tendenční až demagogický. Pokusím se nastínit pár problémů s elektromobilitou, které opomíjíte a zamlčujete.

7.8.2021 v 5:18 | Karma článku: 46.48 | Přečteno: 6863 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

Ať udělá cokoliv, všechno je špatné. Příště nevyhovovat!

Díval jsem se na jmenování nového premiéra prezidentem republiky. Bylo to, v rámci možností, důstojné. Miloš Zeman mohl jako každý člověk uvržený do karantény, v klidu čekat do ukončení karantény.

29.11.2021 v 23:28 | Karma článku: 46.27 | Přečteno: 4919 | Diskuse

Marek Novák

Nestoudné plošné odposlechy porad advokátů s klienty je třeba projednat

Soudce Městského soudu v Brně povolil plošné odposlouchání porad advokátů s jejich klienty, a to na dobu půl roku (!). Vyplývá to z informací zveřejněných médii na konci minulého týdne.

29.11.2021 v 13:41 | Karma článku: 19.96 | Přečteno: 399 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Proč se Česko neinspirovalo v boji proti covidu-19 Portugalskem?

Portugalsko je zemí, od které se nyní můžeme mnohému přiučit. Je srovnatelně lidnatá s Českou republikou a při zvládání pandemie se v minulosti taktéž potýkala s velkými obtížemi. V lednu byla situace v zemi dokonce zoufalá.

29.11.2021 v 8:26 | Karma článku: 35.69 | Přečteno: 7087 | Diskuse

Jiří Paroubek

Konec ostudné kauzy sportovních dotací

Za posledních čtyři a půl roku jsem napsal pět článků, které se týkaly kauzy sportovních dotací, která dnes byla – alespoň prozatím – ukončena u senátu pražského Městského soudu.

26.11.2021 v 14:59 | Karma článku: 11.65 | Přečteno: 333 | Diskuse

Kateřina Konečná

COVID-19. Permanentní šílenství

Albert Einstein prohlásil, že definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky. A já mám čím dál větší pocit, že boj proti pandemii COVID-19 tuto definici splňuje dokonale.

26.11.2021 v 9:53 | Karma článku: 32.77 | Přečteno: 1527 | Diskuse
Počet článků 60 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2092

Zajímám se o politiku, auta, jezdec na off road akcích, milovník žen a dobrého vína. Místopředseda Svobodných, člen zastupitelstva MČ Praha 6. 

Najdete na iDNES.cz