Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. prosince 2022 Julie

Poznám rozdíl mezi afroasiatem a běloeskymákem. Jsem proto rasista?

18. 06. 2020 1:48:14
Téma o kterém se nesmí mluvit. A když to někdo zkusí, tak je společenský vyvrhel a nikdo se s ním už nechce kamarádit!

V živočišné říši (do které spadají i lidé) jsou různé druhy. Třeba takoví pejskové. Je jich spousta druhů. Můžeme jim říkat rasy nebo plemena - obojí je v podstatě to samé. Liší se velikostí, vlastnostmi, inteligencí, .. jsou plemena lovecká, společenská, pastevecká, tzv. plemena primitivní (např. špicové) a celá řada dalších. Nikdo si asi nepořídí čivavu jako honáckého psa a nikdo nebude nutit chrta, aby se naučil vyčenichat drogy.

Tak to prostě je a nikdo se nad tím nepozastavuje. Úplně stejné příklady bychom našli mezi koňmi, u koček a kupodivu třeba i u členovců, pavoukovců apod. Čím se od ostatní fauny (animália, živočichové) člověk tak odlišuje, že by na něj tato pravidla neplatila?

Lidi lze třeba rozeznávat podle vzhledu. Nepoznáte snad od sebe eskymáka, černocha, indiána, křováka, bělocha a asiata? Nevím jak Vy, ale já ano. Jsem proto rasista? Že dokážu odlišit vizuálně různé "rasy" lidí?

Docela mne baví vymýšlení různých hyperkorektních názvů. Nezlobte se, ale černoch je prostě černý, proto je to černoch. Běloch je bílý a proto je to běloch. A cikán je prostě cikán. ... Ale ne, společnost (aktivisté? neziskovky?) si musí vymýšlet nesmyslné novotvary jako afroameričan, rom apod. Existuje snad něco jako Evropoameričan? Eskymákoafričan? Afroasiat? ... není za tím vším jen mindrák (Vypočítavost? Snaha přiživit se?) některých společensky a ekonomicky neúspěšných skupin lidí? Nevím - ptám se.

Mezi lidmi různých "ras" a národů rozdíly bezesporu jsou. Toto dokazují nejen různé lidové příměry, statistiky (zločinnosti), ale i seriózní průzkumy. Bohužel v naší hyperkorektní době jsou podobné průzkumy téměř profesní sebevraždou.

Ale co se povídá, a něco z toho je nějakým způsobem (třeba i statisticky) dokázáno. Pochopitelně to neplatí absolutně! Například:
- němci jsou poslušní, výkonní, vždy následují "vůdce" ať už to je Hitler nebo Merkelová.
- černoši se nespálí na slunci, jsou fyzicky nadaní na sporty (atletika, fotbal), mají veliké penisy
- asiaté naopak mají penisy malé, ale zato jsou pracovití, nenároční, přizpůsobiví
- cikáni bývají vynikající hudební interpreti, ale kradou okapy
- italové milují zábavu, mladý Ital ve dne spí a v noci tančí. Mají vlohy pro umění a design (móda, auta ... = Versace, Ferrari apod.)
- češi jsou "smějící se bestie" a dokáží opravit cokoliv.
- mezi židy je nejvíce nositelů Nobelových cen
- arabové nemají smysl pro humor a domnívají se, že musí ovládnout svět
- jsou "rasy" a národy, mezi kterými se za celou dobu jejich existence nenašel ani jeden vynálezce, umělec, filozof.... náhoda?
atd., atd.

Opravdu to vše jsou jen předsudky, pověry, bludy a nesmysly???? Nejsou v tom spíše uložena desetiletí (staletí) pozorování, předávání zkušeností, vlastních zážitků našich předků? Prostě neplatí, že všichni lidé jsou stejní. Nevím jak Vy, ale já ty rozdíly vidím.

Všechny zmíněné rozdíly dále násobí další faktory. Namátkou:
- náboženství
- rozdělení bohatství
- kulturní rozdíly
- přístup k nerostným bohatstvím a dalším zdrojům (voda)

Historie nás učí, že i mezi příbuznými druhy neustále probíhá boj. Jak ve zvířecí říši, tak i mezi lidmi. Jak je to dávno, co si jeden národ nárokoval "lebensraum - životní prostor" na úkor druhých? Jak je to dávno, co doslova pár kilometrů od Prahy byly v provozu plynové komory? To se lidstvo ve své tisícileté historii za posledních 75 let tak změnilo na holoubata? 75 let je směšná doba. Všechny instinkty, druhová nenávist, boje o území, zdroje atd., to vše jsme vymýtili? Vůbec ne - v podhoubí to zůstává. Jednotlivé znaky tohoto boje můžeme vysledovat na politice Turecka, Ruska, můžeme to vidět v Sýrii, Lybii ..... atd. Lidé opravdu nejsou andílci.

Přes to vše zastávám názor, že každá lidská bytost má nárok na všechna práva plynoucí z Listiny základních práv a svobod. Tím ale neříkám, že soužití různých jmenovaných skupin, etnik apod. je bezproblémové. Naopak ve svém vidění světa preferuji homogenní společenství lidí, které spojují stejné hodnoty, jazyk, náboženství, a chceme-li, tak i "rasa". Společenství lidí, které brání svoji kulturu, zvyklosti, hranice atd. Preferuji Českou republiku s jejím složením obyvatelstva před jinými modely multikulturního soužití, kde slovo soužití je eufemismus nahrazující slovo boj.

Pouze se nebráním konstatovat fakta, která jsou zřejmá, ale o kterých se každý bojí mluvit. Paradoxně někde v hloubi duše všichni víme, že rozdíly mezi lidmi, mezi jejich inteligencí, chováním, sociální přizpůsobivostí, atd. existují. Jen se o tom v dnešní době bojíme mluvit.

Takže se ještě jednou ptám: Když nazvu věci pravými jmény - jsem proto rasista?

Autor: Jan Dočekal | čtvrtek 18.6.2020 1:48 | karma článku: 37.88 | přečteno: 1304x

Další články blogera

Jan Dočekal

Učitelka na Praze 6 lhala žákům a má výpověď

Pohled zastupitele z Prahy 6. Je to opravdu tak černobílé? Zaslouží si "vyhazov"? A neměli by ho dostat teda i jiní? Jsme právní stát? Krátká úvaha.

18.4.2022 v 3:57 | Karma článku: 36.55 | Přečteno: 2798 | Diskuse

Jan Dočekal

Inflace? Ano - ale co s tím když nemám miliony na účtu?

Inflace žere peníze - víme to všichni. Chytré rady investičních poradců, že máme cpát své úspory do investičních fondů, kupovat byty a zlaté cihly jsou ale pro většinu lidí k ničemu. Co s tím? Jsou jiné možnosti?

25.3.2022 v 0:59 | Karma článku: 16.71 | Přečteno: 651 | Diskuse

Jan Dočekal

Elektromobily? Proč automobilky neprotestují?

Nepromyšlené násilné prosazování elektromobility s sebou nese řadu negativních jevů. Automobilky jsou nuceny dávat miliardy eur do něčeho, co zdánlivě nikdo nechce. Ale je to tak opravdu?

3.2.2022 v 0:01 | Karma článku: 28.05 | Přečteno: 711 | Diskuse

Jan Dočekal

Dostavba jaderných elektráren v ČR

Většinově se shodneme, že elektřina je drahá a je jí málo. Co s tím? Malé zamyšlení nad dostavbou JE v ČR a politickými tlaky, které s tím souvisí.

20.11.2021 v 1:51 | Karma článku: 25.55 | Přečteno: 415 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

Dobrovolné otroctví začíná vždy nenápadně

Jednou z nejsilnější zbraní, kterou se dostávají lidé dobrovolně do jha otroctví, je z počátku tzv. soft power, do češtiny přeloženo měkká síla.

9.12.2022 v 15:52 | Karma článku: 41.28 | Přečteno: 1266 |

Daniela Kovářová

Komu vadí diamantové svatby?

Vzali se před šedesáti lety a žijí spolu dodnes. Jejich život nebyl jednoduchý, ale překonali všechny překážky a jsou pořád spolu. Letos slaví diamantovou svatbu, a tak jim přichází blahopřát i starosta.

8.12.2022 v 15:50 | Karma článku: 32.06 | Přečteno: 792 | Diskuse

Ivan Přikryl

Politické vize a jejich odborná revize.

Žijeme v nesmírně složité době. Ale právě chabá aktivita prakticky všech vlád po roce 1989 v oblasti bydlení je příčinou, proč posledních pár let jsme zemí téměř s největšími problémy. Je třeba rychlé řešení, tady a teď.

6.12.2022 v 10:00 | Karma článku: 7.78 | Přečteno: 198 | Diskuse

Jiří Paroubek

Recese v Česku! Jak to dopadne s dodávkami ropy z Ruska?

Už na jaře jsem ve svých článcích předpokládal, že v letošním IV. čtvrtletí dojde k meziročnímu poklesu HDP. Zdá se, že tato má předpověď se začíná naplňovat.

5.12.2022 v 15:24 | Karma článku: 30.94 | Přečteno: 819 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Britové začínají litovat odchodu z EU

Britové odešli z Evropské unie a tehdejší hlasování bylo poměrně těsné, pro odchod bylo necelých 52 % lidí. Jak se po čase ukazuje, nespokojenost s vystoupením z EU roste a i ti, kteří původně odejít chtěli, dnes brexitu litují.

5.12.2022 v 9:05 | Karma článku: 18.03 | Přečteno: 597 | Diskuse
Počet článků 63 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2091

Zajímám se o politiku, auta, jezdec na off road akcích, milovník žen a dobrého vína. Místopředseda Svobodných, člen zastupitelstva MČ Praha 6. 

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Céline Dion oznámila, že trpí neléčitelnou nemocí, která vede k nehybnosti

Kanadská zpěvačka Céline Dion (54) svým fanouškům na sociálních sítích oznámila, že musí zrušit nebo přesunout své...