Dotace jsou nemravné, ale občas pobaví.

8. 03. 2019 0:30:23
Dotace jsou fajn - strýček v Bruselu nám pošle peníze a my si za ně postavíme rozhlednu, dálnici, čističku, uděláme novou sjezdovku nebo psí fitko! Cpou to do nás horem dolem, tak to musí být pravda!!! Děkujeme ti Ó Veliká EU!

Vzpomněl jsem si na reportáž, kdy si občanka menšinové populace stěžuje, že KAŽDÝ (!) pobírá dávky, ale oškliví gadžové je seberou pro sebe a na ní nic nezbude. Má podobné uvažování jako příjemci dotací. Ono je to super dostávat peníze "za nic". Ale ty peníze se nikde netisknou, nepadají z nebe ani se samy nerozmnožují. Vždy se musí někomu sebrat. Už tím je z definice celý systém nespravedlivý.


Dotace s sebou nesou následující problémy:

1/ problém participační
Příklad. Je fajn dostat třeba v obci nabídku na úhradu 50% nákladů na osvětlení (čističku, plynofikaci, kulturák atd.). Ale snaha dosáhnout na co nejvyšší částku zároveň znamená, že se navyšuje i těch zbylých 50%, které musí zaplatit sama obec. V důsledku se svítí i tam, kde to není zapotřebí, projekt je naddimenzovaný.... a obec se zadluží. To vše jen proto, aby náhodou nečerpala "nedostatečně".

2/ problém deformace volného trhu
Pro příklad nechoďme daleko. Pekárna Zelená louka (Agrofert) dostala 100 mil. na koupi linky na zdravější toustové chleby. Oproti tomu United Bakeries nedostaly ani korunu a vyrábějí čistě za své. Je to spravedlivé? Podobný případ je dotace pro tiskárnu na Ostravsku, kde vedlejší tiskárna kvůli tomu zkrachovala a její majitel se teď soudí se státem. Ale selským rozumem - je fér, když jeden penzion ve vsi dotaci dostane a druhý o pár metrů vedle ne?

3/ korupční potenciál
Je fajn rozhodovat o cizích penězích. Ono to prostě svádí k tomu si přihrát "malou domů". Třeba jen tím, že nadsadím škody po povodních. Příkladem je např. to, že státní zástupce viní 11 starostů, místostarostů a dva podnikatele (UnL - viz odkaz) z toho, že po povodních po přívalových deštích 2009 neoprávněně žádali o dotaci z ministerstva pro místní rozvoj.

4/ náklady na správu
Zdaleka ne posledním problémem je cena toho celého cirkusu okolo. Zkuste si představit, kolik peněz sežerou všichni ti úředníci, kteří vybírají daně (určené na dotace), různí lobbisté, pracovníci regionálních operačních programů, davy na ministerstvech, kteří tam jsou jen od toho, aby "čerpali", příživníci z poradenských firem atd. Zde se pohybujeme z evropského měřítka v řádech desítek až stovek miliard!

.... těch problémů by se našla celá řada než jen toto minimum.


Ale nebudu jen nadávat. Máme pár krásných ukázek toho, jak jsou dotace fajn:

- nejmenovaná vesnice v ČR nedostala peníze na opravu silnic, ale na rozhlednu ano. Řešení? Postavila rozhlednu v dolíku u silnice a zároveň k ní opravila příjezdovou cestu (stejný projekt). Dvě mouchy jednou ranou. Krásné české řešení! :-)

- Bolek Polívka měl hezkou prosperující farmu. Za peníze EU přistavěl wellness, rozšířil to apod. Fajn, ale byla tam ta participace. A tu už jaksi nestihl splácet. Nepopírám, že moc obchodně neuvažoval - ale bez té "dotace" by tu farmu pravděpodobně měl stále.

- Praha 5 z dotací pořídila krásné betonové květináče, které byly jaksi nevhodné na údržbu a bránily průjezdu sanitkám. Po pár letech je ze zoufalství prodala za pár korun každému, kdo byl ochoten si je odvézt.

- v Jihlavě si z dotací pořídili na náměstí pařeniště. Nevkusné, věčně orosené obludy, které měly umožňovat pohled do městského podzemí (neumožňovaly!). Tak ty díry zase raději zabetonovali.

- v Havlíčkově Brodě si zase z dotací pořídili železné sloupky s citáty K.H.Borovského - bohužel jim po 1 roce totálně zrezivěly. To by mne fakt nenapadlo, že surové železo venku bez ochrany zrezne!

- a ještě do Jihlavy. Z 16 mil. Kč si pořídili nefunkční kartu města, která je v podstatě jen nepovedenou druhou tramvajenkou. No neber to za ty prachy!

- tohle je klasika: nebýt dotací na Čapí Hnízdo, mohl by mít A. Babiš klidnější spánek a jeho syn by nemusel na Ukrajině balit místní krasavice.

- ve středních Čechách zase za dotace stavějí wi-fi spoty. Tak takhle jako ne! Takhle ta mobilní data nikdy nezlevníme soudruzi! To je přímo sabotáž!

- a vezměme si, kolik užitečných neziskovek, začleňovacích agentur apod. z dotací krásně žije. Kolik krásných "gender studií" a jiných nesmyslů nám vzniklo - no není ten život fajn? A jak to krásně zvyšuje zaměstnanost! Kam jinam všechny ty sociology, politiky a neúspěšné pornoherce upíchnout.

- kotlíková dotace? Super - sebereme 3.1 miliardy třeba lidem, co bydlí v nájmu v garsonce, a dáme je někomu s vlastním domem, ať si koupí lepší kotel.

- představte si, že díky dotacím v Žatci vzniknul třeba i psí salon a prodejna Hafinka. (kočičky ostrouhaly!!!)


Ale dost pesimismu - i v ostatních zemích jsou hezké projekty. Škoda jen že se na ně skládají i občané ČR. Tak například:


- na "slunečném ostrově" v Dánsku, kde téměř není sníh, mají kopeček vysoký celých 162m. Z legrace si tam dali požadavek na financování lyžařského vleku a ejhle - 50tis. euro spadlo z nebe místo sněhu. První rok provozu se lyžovalo přesně 1,5 dne, další rok už celých 9 dní!

- 1 milion eur na trénink tanečnic v italské televizi jsou oproti tomu dobře investované peníze. Na tanečnice se koukám rád!

- 15 tis. eur na saunu pro koně ve Finsku. Myslíte, že tam pro ně dělají i oblíbené saunové ceremoniály s levandulí?

- Britská královna Alžběta II. dostala ze zemědělských fondů v r. 2008 474tis. liber. (přitom je chudák - má majetek kolem 44 miliard liber. Podobný případ jako náš Andrej) - ale ta už má asi s dotacema utrum.

- 100 tis. eur obdržel finský projekt "Intertango". Jeho cílem byla další "internacionalizace finského tanga". To je odvozeno od argentinského tanga, jeho melodie jsou však spíše v moll než v dur - to dá rozum, že jo!

- 150 tisíc eur dostalo etnografické muzeum v Záhřebu a uspořádalo výstavu o "sociální relevanci kávy". Mrzí mě, že jsem se tam nestihl podívat a dát si turka s rumem.

- pár tisíc eur taky třeba spolknul projekt "Creative Tampere", ve Finsku, který má zlepšit atmosféru města. Z peněz jsou například placeni městští klauni, kteří mají bavit kolemjdoucí. Ale i na Praze 6 se v rámci masopustu financuje skupina Vitamín. Takže nakonec proč ne.

- EU se stará i o naše zdraví. Je spousta projektů, které bojují proti kouření, to však nikterak nebrání dát koncernu British American Tobacco 1,6 milionu eur na výstavbu nové továrny na cigarety.

Tohle všechno ale jsou jen takové "legrační" případy. Celý problém je daleko hlubší. Uvědomme si, že celý systém dotací je z principu špatný. Ano - někdo nás může třeba v televizi přesvědčovat, kolik nemocnic, dálnic, čističek apod. jsme díky EU postavili, ale už nikdo neřekne, kolik peněz se vyházelo zbytečně do vzduchu. Slyšel jsem krásný příměr: Dotace jsou jako transfúze, kterou si dáváme z jedné ruky do druhé a přitom polovinu krve vylejeme na zem.


Za chvíli jsou volby do Evropského parlamentu. Vážně by nestálo tu slavnou Unii trochu umravnit? Zamysleme se než půjdeme volit. Ono moc možností není.

Ano, je to asi utopie, ale mě se děsně líbí myšlenka Vítka Jedličky a jeho Liberlandu. Ty myšlenky nejsou k zahození. A někdy stojí za to bojovat i zdánlivě ztracené bitvy.

Zdroje:
https://www.idnes.cz/praha/zpravy/stredni-cechy-mesta-a-obce-ziskaly-dotace-na-wi-fi.A190306_461778_praha-zpravy_nuc/diskuse

https://www.cssdbrno-jundrov.cz/inpage/nepovedene-projekty/

https://euractiv.cz/section/evropske-finance/news/projekty-dotovane-z-evropskych-fondu-nemaji-dobrou-povest-mnohdy-zbytecne/

https://ekonom.ihned.cz/c1-59625300-silene-projekty-z-evropskych-penez

https://www.denik.cz/ekonomika/je-tu-posledni-vlna-dotaci-muzete-dostat-az-120-tisic-na-novy-kotel-20190111.html

http://svetlovpraxi.cz/2018/04/11/jak-postupovat-pri-zadosti-na-obnovu-verejneho-osvetleni-v-ramci-dotacniho-programu-efekt/

https://decinsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/starostove-a-podnikatele-stoji-pred-soudem-v-usti-se-resi-dotacni-podvody-20190128.html

https://archiv.ihned.cz/c1-66073520-pekarna-agrofertu-dostala-100-milionovou-dotaci-na-zdravejsi-toastove-chleby-ty-vyrabime-uz-roky-bez-dotaci-kontruje-united-bakeries

https://zatecky.denik.cz/podnikani/urad_prace_dotace_zivnostnici_20141029.html

Autor: Jan Dočekal | pátek 8.3.2019 0:30 | karma článku: 33.89 | přečteno: 1226x

Další články blogera

Jan Dočekal

Boj s překupníky - proč vlastně? Chovají se logicky!

Dnes vyšel na iDnes článek o tom, jak Dejvické divadlo bojuje s překupníky. Dokonce se jim prý rozhodlo vyhlásit "válku". Jsem sám, komu celá tato situace přijde tak trochu "na hlavu"?

1.5.2019 v 0:39 | Karma článku: 20.74 | Přečteno: 422 | Diskuse

Jan Dočekal

Koho má volit euroskeptik?

Krátký rozbor možností euroskeptického voliče, koho má volit. Zdánlivě je spousta možností, ale je tomu tak doopravdy? Pojďme se na to podívat ryze pragmaticky.

19.4.2019 v 2:54 | Karma článku: 21.08 | Přečteno: 531 | Diskuse

Jan Dočekal

Rozbolel mě zub!

Historka o zubu a nejen o něm. Je vážně ideální, když čeští lékaři utíkají do zahraničí a řešíme to "importem"? Nestálo by za to třeba zmenšit daně (všem - ne pouze lékařům!), usnadnit byrokracii atd., aby u nás rádi zůstávali?

2.4.2019 v 22:46 | Karma článku: 26.59 | Přečteno: 1415 | Diskuse

Jan Dočekal

EU se už úplně zbláznila!

ve Štrasburku bylo přijato následující "Usnesení Evropského parlamentu ze dne 26. března 2019 o základních právech lidí afrického původu v Evropě (2018/2899 (RSP))"

28.3.2019 v 1:53 | Karma článku: 44.71 | Přečteno: 5272 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Josef Nožička

I demonstranti proti Babišovi potřebují v létě odpočívat a nabrat nové síly…

Na včerejší demonstraci na Letné dorazilo podle odhadu jejích organizátorů až 250 tisíc lidí. Nyní si organizátoři i nespokojení občané dopřejí chvilku oddechu – další velká protestní akce se uskuteční až 16. listopadu.

24.6.2019 v 13:04 | Karma článku: 27.32 | Přečteno: 586 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Ohlédnutí za Letnou

Společnost, v níž se ctí mravnost, napomáhá k duševnímu zdraví. Opak končí mimo jiné duševními problémy.

24.6.2019 v 11:54 | Karma článku: 7.72 | Přečteno: 444 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Kudy se dáš, Česko? Doleva k sociálnímu liberalismu, nebo doprava, ke konzervatismu…?

Před pár dny naši zemi navštívila nová prezidentka Slovenské republiky, Zuzana Čaputová. Mnoho českých lidí se závistí sledovalo tuto novou hvězdu na slovenském politickém nebi, je krásná, mladá, slušná (doufám)...

24.6.2019 v 11:17 | Karma článku: 25.17 | Přečteno: 577 | Diskuse

Jan Dvořák

Zadržení agenta V. K. st. v Bechyni

Bechyňský četnický strážmistr Kalda se vyznamenal. Odhalil staršího ruského agenta, který se pohyboval po městě a vydával se za kramáře nabízejícího na trhu trikoloru.

24.6.2019 v 10:56 | Karma článku: 11.65 | Přečteno: 250 | Diskuse

Marie Jandová

Ti lidé z Letné opravdu, ale opravdu nejsou zneuznaní a frustrovaní, pane profesore Klausi

Zneuznaný a frustrovaný člověk totiž vypadá úplně jinak, než ta čtvrtmilionová "hrstka", co byla včera na Letné demonstrovat. Frustrovaný a zneuznaný člověk vypadá jako někdo, koho velmi dobře znáte. Jako váš syn Václav.

24.6.2019 v 10:20 | Karma článku: 30.51 | Přečteno: 895 | Diskuse
Počet článků 28 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2124

Zajímám se o politiku, auta, jezdec na off road akcích, milovník žen a dobrého vína. Člen zastupitelstva ÚMČ Praha 6 za Svobodné. Člen Republikového výboru Svobodných.

docekal@svobodni.cz

Najdete na iDNES.cz