Dotace jsou nemravné, ale občas pobaví.

8. 03. 2019 0:30:23
Dotace jsou fajn - strýček v Bruselu nám pošle peníze a my si za ně postavíme rozhlednu, dálnici, čističku, uděláme novou sjezdovku nebo psí fitko! Cpou to do nás horem dolem, tak to musí být pravda!!! Děkujeme ti Ó Veliká EU!

Vzpomněl jsem si na reportáž, kdy si občanka menšinové populace stěžuje, že KAŽDÝ (!) pobírá dávky, ale oškliví gadžové je seberou pro sebe a na ní nic nezbude. Má podobné uvažování jako příjemci dotací. Ono je to super dostávat peníze "za nic". Ale ty peníze se nikde netisknou, nepadají z nebe ani se samy nerozmnožují. Vždy se musí někomu sebrat. Už tím je z definice celý systém nespravedlivý.


Dotace s sebou nesou následující problémy:

1/ problém participační
Příklad. Je fajn dostat třeba v obci nabídku na úhradu 50% nákladů na osvětlení (čističku, plynofikaci, kulturák atd.). Ale snaha dosáhnout na co nejvyšší částku zároveň znamená, že se navyšuje i těch zbylých 50%, které musí zaplatit sama obec. V důsledku se svítí i tam, kde to není zapotřebí, projekt je naddimenzovaný.... a obec se zadluží. To vše jen proto, aby náhodou nečerpala "nedostatečně".

2/ problém deformace volného trhu
Pro příklad nechoďme daleko. Pekárna Zelená louka (Agrofert) dostala 100 mil. na koupi linky na zdravější toustové chleby. Oproti tomu United Bakeries nedostaly ani korunu a vyrábějí čistě za své. Je to spravedlivé? Podobný případ je dotace pro tiskárnu na Ostravsku, kde vedlejší tiskárna kvůli tomu zkrachovala a její majitel se teď soudí se státem. Ale selským rozumem - je fér, když jeden penzion ve vsi dotaci dostane a druhý o pár metrů vedle ne?

3/ korupční potenciál
Je fajn rozhodovat o cizích penězích. Ono to prostě svádí k tomu si přihrát "malou domů". Třeba jen tím, že nadsadím škody po povodních. Příkladem je např. to, že státní zástupce viní 11 starostů, místostarostů a dva podnikatele (UnL - viz odkaz) z toho, že po povodních po přívalových deštích 2009 neoprávněně žádali o dotaci z ministerstva pro místní rozvoj.

4/ náklady na správu
Zdaleka ne posledním problémem je cena toho celého cirkusu okolo. Zkuste si představit, kolik peněz sežerou všichni ti úředníci, kteří vybírají daně (určené na dotace), různí lobbisté, pracovníci regionálních operačních programů, davy na ministerstvech, kteří tam jsou jen od toho, aby "čerpali", příživníci z poradenských firem atd. Zde se pohybujeme z evropského měřítka v řádech desítek až stovek miliard!

.... těch problémů by se našla celá řada než jen toto minimum.


Ale nebudu jen nadávat. Máme pár krásných ukázek toho, jak jsou dotace fajn:

- nejmenovaná vesnice v ČR nedostala peníze na opravu silnic, ale na rozhlednu ano. Řešení? Postavila rozhlednu v dolíku u silnice a zároveň k ní opravila příjezdovou cestu (stejný projekt). Dvě mouchy jednou ranou. Krásné české řešení! :-)

- Bolek Polívka měl hezkou prosperující farmu. Za peníze EU přistavěl wellness, rozšířil to apod. Fajn, ale byla tam ta participace. A tu už jaksi nestihl splácet. Nepopírám, že moc obchodně neuvažoval - ale bez té "dotace" by tu farmu pravděpodobně měl stále.

- Praha 5 z dotací pořídila krásné betonové květináče, které byly jaksi nevhodné na údržbu a bránily průjezdu sanitkám. Po pár letech je ze zoufalství prodala za pár korun každému, kdo byl ochoten si je odvézt.

- v Jihlavě si z dotací pořídili na náměstí pařeniště. Nevkusné, věčně orosené obludy, které měly umožňovat pohled do městského podzemí (neumožňovaly!). Tak ty díry zase raději zabetonovali.

- v Havlíčkově Brodě si zase z dotací pořídili železné sloupky s citáty K.H.Borovského - bohužel jim po 1 roce totálně zrezivěly. To by mne fakt nenapadlo, že surové železo venku bez ochrany zrezne!

- a ještě do Jihlavy. Z 16 mil. Kč si pořídili nefunkční kartu města, která je v podstatě jen nepovedenou druhou tramvajenkou. No neber to za ty prachy!

- tohle je klasika: nebýt dotací na Čapí Hnízdo, mohl by mít A. Babiš klidnější spánek a jeho syn by nemusel na Ukrajině balit místní krasavice.

- ve středních Čechách zase za dotace stavějí wi-fi spoty. Tak takhle jako ne! Takhle ta mobilní data nikdy nezlevníme soudruzi! To je přímo sabotáž!

- a vezměme si, kolik užitečných neziskovek, začleňovacích agentur apod. z dotací krásně žije. Kolik krásných "gender studií" a jiných nesmyslů nám vzniklo - no není ten život fajn? A jak to krásně zvyšuje zaměstnanost! Kam jinam všechny ty sociology, politiky a neúspěšné pornoherce upíchnout.

- kotlíková dotace? Super - sebereme 3.1 miliardy třeba lidem, co bydlí v nájmu v garsonce, a dáme je někomu s vlastním domem, ať si koupí lepší kotel.

- představte si, že díky dotacím v Žatci vzniknul třeba i psí salon a prodejna Hafinka. (kočičky ostrouhaly!!!)


Ale dost pesimismu - i v ostatních zemích jsou hezké projekty. Škoda jen že se na ně skládají i občané ČR. Tak například:


- na "slunečném ostrově" v Dánsku, kde téměř není sníh, mají kopeček vysoký celých 162m. Z legrace si tam dali požadavek na financování lyžařského vleku a ejhle - 50tis. euro spadlo z nebe místo sněhu. První rok provozu se lyžovalo přesně 1,5 dne, další rok už celých 9 dní!

- 1 milion eur na trénink tanečnic v italské televizi jsou oproti tomu dobře investované peníze. Na tanečnice se koukám rád!

- 15 tis. eur na saunu pro koně ve Finsku. Myslíte, že tam pro ně dělají i oblíbené saunové ceremoniály s levandulí?

- Britská královna Alžběta II. dostala ze zemědělských fondů v r. 2008 474tis. liber. (přitom je chudák - má majetek kolem 44 miliard liber. Podobný případ jako náš Andrej) - ale ta už má asi s dotacema utrum.

- 100 tis. eur obdržel finský projekt "Intertango". Jeho cílem byla další "internacionalizace finského tanga". To je odvozeno od argentinského tanga, jeho melodie jsou však spíše v moll než v dur - to dá rozum, že jo!

- 150 tisíc eur dostalo etnografické muzeum v Záhřebu a uspořádalo výstavu o "sociální relevanci kávy". Mrzí mě, že jsem se tam nestihl podívat a dát si turka s rumem.

- pár tisíc eur taky třeba spolknul projekt "Creative Tampere", ve Finsku, který má zlepšit atmosféru města. Z peněz jsou například placeni městští klauni, kteří mají bavit kolemjdoucí. Ale i na Praze 6 se v rámci masopustu financuje skupina Vitamín. Takže nakonec proč ne.

- EU se stará i o naše zdraví. Je spousta projektů, které bojují proti kouření, to však nikterak nebrání dát koncernu British American Tobacco 1,6 milionu eur na výstavbu nové továrny na cigarety.

Tohle všechno ale jsou jen takové "legrační" případy. Celý problém je daleko hlubší. Uvědomme si, že celý systém dotací je z principu špatný. Ano - někdo nás může třeba v televizi přesvědčovat, kolik nemocnic, dálnic, čističek apod. jsme díky EU postavili, ale už nikdo neřekne, kolik peněz se vyházelo zbytečně do vzduchu. Slyšel jsem krásný příměr: Dotace jsou jako transfúze, kterou si dáváme z jedné ruky do druhé a přitom polovinu krve vylejeme na zem.


Za chvíli jsou volby do Evropského parlamentu. Vážně by nestálo tu slavnou Unii trochu umravnit? Zamysleme se než půjdeme volit. Ono moc možností není.

Ano, je to asi utopie, ale mě se děsně líbí myšlenka Vítka Jedličky a jeho Liberlandu. Ty myšlenky nejsou k zahození. A někdy stojí za to bojovat i zdánlivě ztracené bitvy.

Zdroje:
https://www.idnes.cz/praha/zpravy/stredni-cechy-mesta-a-obce-ziskaly-dotace-na-wi-fi.A190306_461778_praha-zpravy_nuc/diskuse

https://www.cssdbrno-jundrov.cz/inpage/nepovedene-projekty/

https://euractiv.cz/section/evropske-finance/news/projekty-dotovane-z-evropskych-fondu-nemaji-dobrou-povest-mnohdy-zbytecne/

https://ekonom.ihned.cz/c1-59625300-silene-projekty-z-evropskych-penez

https://www.denik.cz/ekonomika/je-tu-posledni-vlna-dotaci-muzete-dostat-az-120-tisic-na-novy-kotel-20190111.html

http://svetlovpraxi.cz/2018/04/11/jak-postupovat-pri-zadosti-na-obnovu-verejneho-osvetleni-v-ramci-dotacniho-programu-efekt/

https://decinsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/starostove-a-podnikatele-stoji-pred-soudem-v-usti-se-resi-dotacni-podvody-20190128.html

https://archiv.ihned.cz/c1-66073520-pekarna-agrofertu-dostala-100-milionovou-dotaci-na-zdravejsi-toastove-chleby-ty-vyrabime-uz-roky-bez-dotaci-kontruje-united-bakeries

https://zatecky.denik.cz/podnikani/urad_prace_dotace_zivnostnici_20141029.html

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Dočekal | pátek 8.3.2019 0:30 | karma článku: 33.89 | přečteno: 1215x

Další články blogera

Jan Dočekal

Koho má volit euroskeptik?

Krátký rozbor možností euroskeptického voliče, koho má volit. Zdánlivě je spousta možností, ale je tomu tak doopravdy? Pojďme se na to podívat ryze pragmaticky.

19.4.2019 v 2:54 | Karma článku: 18.96 | Přečteno: 381 | Diskuse

Jan Dočekal

Rozbolel mě zub!

Historka o zubu a nejen o něm. Je vážně ideální, když čeští lékaři utíkají do zahraničí a řešíme to "importem"? Nestálo by za to třeba zmenšit daně (všem - ne pouze lékařům!), usnadnit byrokracii atd., aby u nás rádi zůstávali?

2.4.2019 v 22:46 | Karma článku: 26.10 | Přečteno: 1382 | Diskuse

Jan Dočekal

EU se už úplně zbláznila!

ve Štrasburku bylo přijato následující "Usnesení Evropského parlamentu ze dne 26. března 2019 o základních právech lidí afrického původu v Evropě (2018/2899 (RSP))"

28.3.2019 v 1:53 | Karma článku: 44.66 | Přečteno: 5057 | Diskuse

Jan Dočekal

Co to meleš? - Mám Tě nahlásit? Vyloučit? Zavřít?

Krátká úvaha o svobodě slova, o "fake news", o cenzuře, elfech a jiných skřetech. A o tom, jestli máme nakročeno k totalitě.

25.3.2019 v 23:43 | Karma článku: 30.36 | Přečteno: 776 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Marek Liška

Sbohem, Česká pošto s.p.

Před několika dny jsem obdržel dopis od České pošty s.p. , ve kterém mi bylo oznámeno, že se mnou byla rozvázána smlouva a již nadále nejsme partneři. Po šestnácti letech vztahu mne to přeci jen trochu zamrzelo. Ale ne moc.

19.4.2019 v 21:16 | Karma článku: 18.77 | Přečteno: 505 | Diskuse

Jan Dvořák

Benešová za Kněžínka. Premiér se zbláznil, pane Švejk?

"Pane Švejk, víte, co mi hlava nebere,“ nahlížela pani Müllerová Švejkovi přes rameno, „že je pan premiér takový masista!“

19.4.2019 v 15:42 | Karma článku: 12.75 | Přečteno: 313 | Diskuse

Libor Čermák

Kdo jsou dnes praví pokračovatelé disidentů? Pražskokavárníci nebo jejich odpůrci?

To je otázka. Kdo je dnes víc pronásledovaný za své názory? Pražskokavárníci klanící se politické korektnosti nebo příznivci našeho pana prezidenta? Nejideálnější by ale přece bylo, aby tímto pokračovatelem už nemusel být nikdo.

19.4.2019 v 13:57 | Karma článku: 24.60 | Přečteno: 436 |

Zdeněk Bárta

Lůzáci ve žlutých vestách mají starost o cizí peníze

Vždy jsem se moc bavil jak jsou zdejšími tzv.vlastenci velebeny Žluté vesty jako ti správní bojovníci proti "neomarxistické" EU.Opravdu velmi tragikomické....

19.4.2019 v 8:11 | Karma článku: 30.31 | Přečteno: 1586 | Diskuse

Martin Braun

Pokus o vraždu to byl, a ne že ne.

Ten čas hrozně letí. Už je to deset let, co se stala jedna z nejhrůzostrašnějších věcí, jaké se mohou vůbec přihodit. Čtyři živočichové, se pomocí zápalných lahví pokusili zavraždit nic netušící obyvatelé jednoho domku

19.4.2019 v 1:19 | Karma článku: 32.44 | Přečteno: 4207 | Diskuse
Počet článků 27 Celková karma 35.17 Průměrná čtenost 2133

Zajímám se o politiku, auta, jezdec na off road akcích, milovník žen a dobrého vína. Člen zastupitelstva ÚMČ Praha 6 za Svobodné. Člen Republikového výboru Svobodných.

docekal@svobodni.cz

Najdete na iDNES.cz